İyi Yaşam Günlüğü

KENDİNİZE VE SEVDİKLERİNİZE “İYİ YAŞAM ” HEDİYE EDİN. BESLENMEYİ ÖĞRETEN “ZAYIFLATAN AJANDA”

ebook

Öne Çıkanlar

Kitaptan bazı önemli konular

features

2018’de iyi Yaşam İçin 18 öneri;


Günlük ilk olarak bu konuyla başlıyor ve 2018 için size açıklamalarıyla beraber 18 öneride bulunuyor. 2018’i daha iyi geçirebilmek için öneriler şöyle; Egzersize vakit ayırın, kahvaltınızı eksik etmeyin, dengeli yağ tüketin, hayatınızdan kahkahayı eksik etmeyin, düzenli sağlık kontrolü yaptırın, d vitaminini ihmal etmeyin, “hayır” demeyi öğrenin, yeterli su için, geç yenen yemeklere dikkat edin, düzenli öğün yapın, hafiflemek için daha hafif beslenin, çayı ve kahveyi şekersiz içmeye başlayın, etiket okumaya başlayın, taze sebze ve meyve tüketin, lifli beslenin, c vitamini ve çinkoyu önemseyin, uyku düzeninize dikkat edin ve son olarak; ruhunuzu besleyin…

features

Smoothie gerçekleri


Smoothieler son zamanların en popüler konularından. Sosyal medyada hemen hemen her gün rengarenk içecek fotoğrafları görmeye çok alıştık. Zayıflamak isteyen, detoks yapan, meyve yiyemeyen, sebzeyi sevmeyen pek çok birey elinde bir renkli bardak ile fotoğraf çekiyor Eminim sizde herkes gibi, ‘Bunun içinde ne var? Neye iyi geliyormuş?’ diye merak ediyorsunuz. Aslında hazırlaması kolay ve pratik. Üstelik taze sebze ve meyvelerle de hazırlandığı için ilk bakışta tamamen sağlıklı ve sınırsız içilebilirmiş gibi görünüyor. Ama her şeyde olduğu gibi burada da denge çok önemli. Çünkü smoothilerin artıları olduğu kadar eksileri de var. Hepsi iyi yaşam günlüğü 2018’de…

features

Tencere Diyeti


Organik beslenme uzun yıllar gündemimizi meşgul edecek gibi görünüyor, peki atmamız gereken ilk adım ne olmalı? Değişim kendi mutfağımızdan başlar, hep söyleriz anne yemeği gibisi var mı diye? Tencere yemeğine dönüş bu yıl sağlığınız için atacağınız adımlardan en önemlileri arasında yer alacak bana güvenin. The Ohio State Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre, evde pişirilmiş yemek yemek obezite ihtimalini düşüren faktörlerden bir tanesi. Ama daha çarpıcı olan bir şey daha var ki; yemek sırasında televizyonu açmayanların ve ev yemeği tercih edenlerin obezite riski azalıyor. Araştırmanın bulgularına göre aile yemekleri sırasında hiç televizyon veya video izlemeyenlerin, izleyenlere göre daha az obez olma ihtimali var. Yani yedikleriniz kadar yerken yaptıklarınız da önemli.

features

Dijital Detoks


Detoks son yılların en çok konuşulan konularından biri. Son dönemlerde hayatımızın içine çok büyük ölçüde yerleşen ve dijital dünya için de zaman zaman detoks gerekiyor. Teknolojinin bize kazandırdıkları ve hayatımızı kolaylaştırdığı çok büyük bir gerçek ama bir yandan da ona bağımlı olmamak ve faydalarını zarara çevirmeden kullanmak gerekiyor. İnsan psikolojisi üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre yemek yerken masanın üzerinde duran cep telefonları duygusal strese sebep olabiliyor. Sosyal medya paylaşımları iştahımız üzerinde etki bırakıyor, özellikle tatlı paylaşımlarının iştah açtığı belirtiliyor. Sosyal medyadan bazı faydalı bilgiler almamıza rağmen psikolojik açlığa neden olan bu paylaşımlara dikkat etmek gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Dilara Koçak bu kitabında günümüz dünyasının en önemli sorunlarından biri olan sağlıklı ve dengeli beslenme konusunu tam bir uzman gözüyle anlatıyor. Her okuyanın daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için sonsuz yararlar edinmesini diliyor ve yeni kitabı dolayısıyla Dyt. Koçak’ı kutluyorum.

face

Prof. Dr. Tansu ÇİLLER

Sağlığımız bizler için çok önemlidir. Sağlıklı olmanın anahtarlarından biri de doğru beslenmektir. Bu konuda hangi yolu tercih etmemiz gerektiğini beslenme alışkanlıklarımız ve sevdiğimiz yiyeceklere göre sevgili Dilara Koçak bize çok güzel öğretti. Ufak tefek günlük seçimlerle karşı karşıya kaldığımızda bu kitabın sayfaları doğru kararlar almanızı sağlayacaktır. Bu kitapla bilginin ve emeğin beraberce müthiş sonuçlar doğurduğunu göreceksiniz. Tebrikler Dilara, tebrikler hemşerim seni kutluyoruz…

face

Yılmaz ULUSOY

Dilara Hanım önerileriyle yemek yeme alışkanlığımı değiştirerek daha sağlıklı beslenmeme yardımcı oldu. Bu kitabı okuyanların da aynı şekilde faydalanacağından eminim.

face

Fulya-Fatih TERİM

Dilara Koçak Hakkında

author

Dilara Koçak


Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Ün. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversite de yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Yönetici geliştirme programını, 2002 yılına Boğaziçi Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programını tamamladı. Halen Bilgi Üniversitesi Betül Mardin ile Halkla İlişkiler Sertifika programına devam etmektedir.

1994- 1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999 -2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı, kendisi halen Amerikan Hastanesi Konsültan Diyetisyenidir.


2003 Ekim -2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletlerin’ de konusu ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

2004 yılında kurduğu Mezura kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile Wellness ve iyi yaşam kavramını geliştirme konusunda Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Mezura ekibi Türkiye deki birçok şirkete, yönetici ve işadamına beslenme danışmanlığı yapıyor.

2006 yılından beri her yıl yenilenen “ iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilenmiş 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluşmuştur.

2008 Yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergisinde düzenli yazılar yazmaya devam etmektedir.

Son Tweetler